II K 570/21 - wyrok Sąd Rejonowy w Świnoujściu z 2022-11-28

Sygn. akt II K 570/21

PR Ds 736.2021

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 listopada 2022r.

Sąd Rejonowy w Świnoujściu II Wydział Karny w składzie:

Przewodnicząca: Sędzia Kamilla Gajewska

Protokolant: Dorota Bocian

bez udziału Prokuratora

po rozpoznaniu w dniach: 15 czerwca 2022r., 5 października 2022r. i 28 listopada 2022r.

sprawy I. B. z d. K. ,

c. E. i B. z d. B.,

ur. dnia (...) w Ś.,

oskarżonej o to, że:

- w dniu 9 maja 2021 roku, poruszając się drogą z M. do W., kierowała w ruchu lądowym samochodem osobowym marki M. o nr. rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości wyrażającym się wskaźnikiem 1,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu,

tj. o czyn z art. 178a § 1 k.k.

I.  oskarżoną I. B. uznaje za winną dokonania zarzucanego jej czynu,
tj. występku z art. 178a § 1 k.k. z tym ustaleniem, że został on popełniony w dniu 19 maja 2021r., i za to na podstawie tego przepisu wymierza jej karę 200 (dwieście) stawek dziennych grzywny po 25 zł (dwadzieścia pięć 00/100 złotych) każda,

II.  na podstawie art. 42 § 2 k.k. orzeka wobec oskarżonej środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 5 (pięciu) lat,

III.  na podstawie art. 63 § 4 k.k. na poczet orzeczonego wobec oskarżonej środka karnego
w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym zalicza okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 19 maja 2021r.,

IV.  na podstawie art. 43a § 2 k.k. orzeka wobec oskarżonej świadczenie pieniężne w kwocie 5.000 zł (pięć tysięcy 00/100 złotych) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym
oraz Pomocy Postpenitencjarnej,

V.  zasądza od oskarżonej koszty postępowania oraz wymierza jej opłatę w wysokości
500 złotych.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 570/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

I. B.

pkt I części rozstrzygającej wyroku

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 19 maja 2021r. I. D. szkoły Podstawowej nr (...) w M. stawiła się do pracy nietrzeźwa. W związku z powyższym nastąpił interwencja Policji i I. B. musiała opuścić stanowisko pracy.

Tego samego dnia I. B. kierując samochodem osobowym marki M. o nr rej. (...) jadąc z M. do W. została zatrzymana do kontroli przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Według otrzymanej przez funkcjonariuszy informacji uzyskanej w telefonicznym zgłoszeniu kobieta wsiadła do wskazanego samochodu, uderzyła w inny pojazd, po czym odjechała spod Szkoły Podstawowej w M.. W związku z powyższym funkcjonariusze udali się na ul. (...) w W., gdzie zauważyli wskazany wyżej pojazd, dojeżdżający do wysokości posesji, znajdującej się na tej ulicy pod nr 14. Pojazdem kierowała I. B., która zatrzymała samochód i wysiadła z pojazdu na terenie wskazanej posesji. Od I. B. była wyczuwalna woń alkoholu, jak również jej zachowanie wskazywało, że znajduje się ona po jego spożyciu. Funkcjonariusze zawiadomili Komendanta Komisariatu Policji w M., na miejsce zdarzenia, tj. na ul. (...) w M. przybyli funkcjonariusze Policji, którzy podjęli odpowiednie czynności. I. B. wraz z funkcjonariuszami udała się do KPP w K., gdzie została poddana badaniu trzeźwości. Badanie przeprowadzone Alkometrem wykazało u I. B. 1,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

wyjaśnienia oskarżonej

44-45, 112-114

zeznania M. B.

17, 108

zeznania P. W.

24, 98-99

protokół badania stanu trzeźwości

2

wydruki z bazy (...)

6, 7, 8

fotografie

10-11, 27-28, 30

protokół oględzin

29-30

I. B. ma 54 lata, posiada wykształcenie wyższe, jest mężatką, ma syna, obecnie pracuje w W.. Oskarżona nigdy wcześniej nie była karana, jest osobą uzależnioną od alkoholu, leczy się odwykowo, pozostaje pod opieką lekarza psychiatry.

informacje z K.

31, 82, 84

dokumentacja medyczna

46, 54, 55

opinia sądowo-psychiatryczna

56-59

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

OCena DOWOdów

Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonej

Sąd uznał za wiarygodne, logiczne i konsekwentne, te złożone w postępowaniu przygotowawczym korespondują ze złożonymi na rozprawie. Oskarżona przyznała się do zarzucanego jej czynu, co znajduje odzwierciedlenie w pozostałym materiale dowodowym zebranym w sprawie, tj. z zeznaniami świadków i w dokumentach. Sąd nie miał powodów, by podważać wiarygodność wyjaśnień.

zeznania M. B. i P. W.

M. B. jest funkcjonariuszem Policji, natomiast P. W. funkcjonariuszem Straży Miejskiej, obaj przeprowadzali interwencję wobec oskarżonej, ich zeznania stanowią relacje z podjętych czynności służbowych, zeznania są spójne, logiczne i konsekwentne, nadto korespondują z pozostałym materiałem dowodowym, w tym z wyjaśnieniami oskarżonej i dowodami w postaci dokumentów. Oskarżona jest dla nich obcą osobą, a zatem nie mieli żadnego interesu w tym, by zeznawać na jej niekorzyść. W toku postępowania nie ujawniły się jakiekolwiek informacje, które poddawałyby w wątpliwość wiarygodność zeznań tychże świadków.

protokół badania stanu trzeźwości, wydruki z bazy (...), protokół oględzin, fotografie, informacje z K..

w większości, z wyłączeniem fotografii pojazdu i miejsca zdarzenia, to dokumenty urzędowe, sporządzone w przewidzianej prawem formie, przez osoby do tego uprawnione. Sąd nie miał powodów, by kwestionować ich wiarygodność, nadto strony tego zarzutu nie podnosiły.

dokumentacja medyczna, opinia sądowo- psychiatryczna

dokumentacja dotycząca leczenia oskarżonej i opinia sądowo-psychiatryczna sporządzona przez uprawnione osoby, specjalistów z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego. Sąd nie ma podstaw, by je kwestionować, zwłaszcza, że strony tegoż zarzutu nie podnosiły.

Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I.

I. B.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

I. B. w świetle zgromadzonych w sprawie dowodów niewątpliwie dopuściła się zarzucanego jej czynu, kwalifikowanego z art. 178a § 1 kk, polegającego na tym, że w dniu 19 maja 2021 r., poruszając się drogą z M. do W., kierowała w ruchu lądowym samochodem osobowym marki M. o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości wyrażającym się wskaźnikiem 1,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

I. B.

I.

I.

Sąd nie dostrzegł okoliczności wyłączających winę oskarżonej, czy bezprawność czynu, a karę kształtował na zasadach określonych w art. 53 k.k. Dokonując oceny stopnia społecznej szkodliwości czynu Sąd wziął pod uwagę wszystkie określone w art. 115 § 2 kk przesłanki, w szczególności okoliczność, że zachowanie oskarżonej godziło w tak istotne dobro chronione prawem, jak bezpieczeństwo w komunikacji. Oskarżona zachowała się nieodpowiedzialnie, łamiąc wszelkie, obowiązujące kierowców reguły i nic nie usprawiedliwia jej zachowania. Miała świadomość, że stan nietrzeźwości, w którym się znajdowała nie pozwalał jej na kierowanie pojazdem. Oskarżona była badana w dniu zdarzenia w zakresie stanu nietrzeźwości i z powodu stwierdzenia, że stawiał się nietrzeźwa do pracy została z niej wydalona. Naraziła tym zachowaniem nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza, że przejechała wielokilometrowy odcinek ruchliwej drogi. Stanowiła realne zagrożenie na drodze o czym świadczyła przede wszystkim ilość znajdującego się w jej organizmie alkoholu, wpływająca na sprawność psychofizyczną oskarżonej jako kierowcy poprzez zaburzenia widzenia, koncentracji, skupienia, uwagi, zdolności do właściwej oceny sytuacji i podjęcia odpowiedniej reakcji. Oskarżona nie panowała nad pojazdem, wyruszając z parkingu uderzyła w inne auto, jechała chodnikiem. Zatem stopień społecznej szkodliwości należało ocenić jako znaczny. Na niekorzyść oskarżonej zatem przemawia przede wszystkim poziom stężenia alkoholu w organizmie oraz zagrożenie jakie niosło prowadzenie przez oskarżoną pojazdu w tym stanie i to na drodze, gdzie poziom natężenia ruchu jest nie mały. Fakt pełnej świadomości stanu w jakim się znajduje. Okolicznością przemawiającą na korzyść oskarżonej jest natomiast jej uprzednia niekaralność, przyznanie się do popełnionego zarzucanego jej czynu i nie utrudnianie postępowania. Oskarżona wyraziła skruchę i krytyczny stosunek wobec popełnienia przypisanego jej czynu, poniosła szereg konsekwencji jego popełnienia, w tym społecznych, zdrowotnych, wskutek tego zdarzenia też kontynuuje leczenie przeciwalkoholowe, co świadczy o jej autorefleksji na temat swojego postępowania. Mając powyższe na uwadze Sąd doszedł do przekonania, że adekwatną do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu jest kara najniższa rodzajowo tj. kara grzywny ukształtowana w wymiarze 200 stawek dziennych po 25 zł każda. Kara ta spełni swoje cele prewencyjne i wychowawcze.

II.

I.

na podstawie art. 42 § 2 k.k. Sąd orzekł wobec oskarżonej środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 5 lat, ustalając, że czas trwania orzeczonego zakazu wyeliminuje zagrożenie, jakie zachowanie I. B. stwarza dla innych uczestników ruchu drogowego. Jest również adekwatny do stopnia winy, społecznej szkodliwości czynu i spełni swoje cele zarówno wychowawcze jak i zapobiegawcze, będzie również sprawiedliwy w odczuciu społecznym.

IV.

I.

na podstawie art. 43a § 2 kk Sąd zobligowany był do orzeczenia wobec oskarżonej świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kwota 5.000 zł jest kwotą minimalną, jaką Sąd może orzec w przypadku skazania za czyn z art. 178a § 1 k.k., uznając, że wysokość ta jest wystarczająca.

Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

I. B.

III.

I.

na podstawie art. 63 § 4 k.k. na poczet orzeczonego środka karnego Sąd zaliczył oskarżonej okres zatrzymania prawa jazdy.

inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

V.

Sąd zasądził od oskarżonej koszty postępowania, brak było bowiem podstaw, by z tych kosztów I. B. zwolnić.

Podpis

15.12.2022r.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Monika Furman
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Świnoujściu
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Kamilla Gajewska
Data wytworzenia informacji: